Czy trudno zdobyć prawo jazdy kat.B w Poznaniu?

Posiadanie prawa jazdy jest ogromnym ułatwieniem w życiu. Dlatego też praktycznie każda młoda osoba, która kończy 18 rok życia, chce zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobowych. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy czy trudno jest ukończyć kurs i zdać egzamin, w przypadku miasta Poznania – dużego ośrodka miejskiego, gdzie znajduje się mnóstwo trudnych skrzyżowań i rond, a także rozbudowana sieć tramwajowa.

Rozpoczęcie kursu

Zanim zaczniemy ubiegać się o uzyskanie uprawnień, musimy przejść szkolenie. Może je przeprowadzić dowolna szkoła nauki jazdy w Poznaniu, jednak wybierać powinniśmy jedynie takie ośrodki szkolenia kierowców, które posiadają odpowiednią renomę. Dzięki temu będziemy pewni, że cały proces nauki przebiegnie w sposób płynny i bezbolesny. Najważniejszą rzeczą jest to, by instruktor nie stresował kursanta w trakcie jazd po mieście, ponieważ w ten sposób może jedynie pogorszyć sytuację. Na szczęście takie sytuacje są rzadkością, jeżeli w odpowiedni sposób wybierzemy naszą szkołę jazdy. Na przykład ośrodek Pegaz na ogół chwalony jest za to, że przeprowadza kursy w sposób całkowicie bezstresowy. Zanim zaczniemy uczyć się prowadzić samochód, przejdziemy szkolenie teoretycznie, trwające 30 godzin lekcyjnych (czyli po 45 minut każda). Gdy już na wyżej wymienionej części nauczymy się przepisów i prawideł ruchu drogowego, będziemy mogli zasiąść za kółkiem auta szkoleniowego. Tam spędzimy kolejne 30 godzin, tym razem zegarowych (czyli po pełne 60 minut każda). Tak przygotowani, jeżeli zdamy egzamin wewnętrzny, będziemy mogli udać się na egzamin.

Idziemy na egzamin

Zanim będziemy mogli zarejestrować się na zdawanie egzaminu, konieczne będzie uzyskanie tzw. profilu kandydata na kierowcę (PKK). Najlepiej, jeżeli ten profil uzyskamy jeszcze zanim udamy się na kurs, ponieważ będzie on także potrzebny do wpisania wyniku badań lekarskich. Zanim udamy się do lokalnego wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (WORD), przygotujmy następujące dokumenty:
– potwierdzenie ukończenia kursu na prawo jazdy kat.B
– dowód osobisty
– dowód uiszczenia opłaty za egzamin
– dwa zdjęcia (znajdą się na dokumencie prawa jazdy)
– wniosek o zapisanie się na egzamin

Jeżeli bardzo się stresujemy, to przed samym rozpoczęcie egzaminu warto wziąć jakiś środek na uspokojenie. Pamiętajmy jednak, że nie mogą być to żadne leki, których nie można stosować prowadząc samochód. Możemy w tym celu wypić coś ziołowego, np. melisę. Oczywiście absolutnie wykluczony jest alkohol, ale to każda osoba po kursie powinna wiedzieć. Możliwe jest zdawanie egzaminu z instruktorem, jeżeli wcześniej złożymy taki wniosek, jednak nie każda szkoła nauki jazdy w Poznaniu umożliwia taką opcję. Zgodzić musi się instruktor i przede wszystkim sam WORD. Oczywiście nie będzie on mógł nam nic podpowiadać w czasie jazdy, a miejsce zajmie na tylnym siedzeniu. Jeśli jednak obecność instruktora będzie zdejmować z nas część stresu, warto sprawdzić czy nasz ośrodek szkolenia kierowców przewiduje możliwość skorzystania z takiego ułatwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *