Jak skutecznie nauczyć się języka chińskiego?

 

Język chiński, zarówno według uczących się, jak i ekspertów – lingwistów, uchodzi za jeden z najtrudniejszych do opanowania. To skomplikowany język, w którym nie ma alfabetu. Do każdego słowa przypisany jest osobny znak. Język chiński składa się z kilkudziesięciu tysięcy takich znaków. Do tego dochodzi tonalny system wymowy. Każda sylaba wypowiadana w inny sposób oznacza co innego. Dobrym przykładem jest znak ma: w zależności od wymowy, może on oznaczać matkę, konia, pytanie albo… konopie.

Nie należy się tym jednak przerażać, gdyż mało osób wie, że pod niektórymi aspektami język chiński jest dużo łatwiejszy w nauce niż języki europejskie. Mam na myśli przede wszystkim gramatykę, która jest stosunkowo łatwa. Wyrazy nie posiadają odmian.

Mimo to, nauczenie się języka chińskiego wymaga wiele czasu i cierpliwości. Podstawą jest systematyczna nauka. Nie oszukujmy się, nie istnieją cudowne metody nauki, które sprawią, że w kilka tygodni, bez wysiłku, nauczymy się języka. Według szacunków ekspertów, czas jaki zajmuje dojście do biegłości w języku chińskim, to przynajmniej sześć lat. Wytrwałość i determinacja są tutaj bardzo ważne.