Zapobieganie i leczenie nowotworu u psa

Choroby nowotworowe dotykają coraz to większą liczbę społeczeństwa. Ofiarami tego zjawiska padają nie tylko ludzie ale również zwierzęta. Nasi czworonożni przyjaciele coraz częściej zapadają na choroby nowotworowe.

Czym spowodowane jest tego typu zjawisko? Jakie posiada nowotwór u psa objawy?

Częstą przyczyną jest nieodpowiednia i źle zbilansowana dieta. Psu dostarczana jest niekompleksowa karma, błędnie dobrana do jego rasy, aktywności, wielkości. Wiek również jest istotnym czynnikiem ponieważ starsze osobniki częściej zapadają na chorobę. Ponadto rakotwórcze bywa leczenie hormonalne u naszych czworonogów bądź stosowanie zastrzyków hormonalnych będących alternatywą dla sterylizacji. Pierwszymi łatwo wykrywalnymi dla człowieka objawami są zgrubienia na skórze-guzki podskórne bądź narośle. Tego typu zmiany nowotworowe potrafią pojawić się u psów w stosunkowo krótkim czasie. Często też nie jesteśmy w stanie powierzchownie zidentyfikować problemu i dopiero długotrwałe obserwowanie zmian w zachowaniu psa takich jak apatyczność, ospałość, brak apetytu, problemy z wypróżnianiem sygnalizują problem. Jeśli już pojawi się rak u psa leczenie jest procesem długotrwałym, kosztownym i przede wszystkim męczącym naszego pupila.

Jaką profilaktykę stosować i jak leczyć zwierzaka?

Przede wszystkim stosować odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w różnego rodzaju składniki odżywcze. Unikać zbędnego podawania zwierzęciu leków hormonalnych jeśli istnieje alternatywa. Ponadto bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu capsomasol. Capsomasol nie tylko przyczynia się do zmniejszenia guza, ale również obniża ryzyko przerzutów. Preparat ten może być zatem stosowany zapobiegawczo u psów narażonych na nowotwór, na przykład tych starszych. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że można z łatwością zaopatrzyć się w produkt na własną rękę. Ponadto capsomasol może być podawany psu w warunkach domowych według ogólnodostępnych zaleceń producenta. Sami obserwujemy zachowanie psa i jego reakcję na lek.

Czy warto?

Owszem warto. Każde działanie, które może przedłużyć życie naszego pupila i uchronić go przed cierpieniem jest tego warte. Zarówno to profilaktyczne jak i pełnowymiarowe leczenie.